5 تفاوت چای سبز و چای زرد

30 اردیبهشت 1402 زمان برای مطالعه: 2 دقیقه 1 دیدگاه مقالات

چای سبز و چای زرد دو گونه محبوب چای در سراسر دنیا به ویژه کشور های آسیایی هستند که با روش های متفاوت تهیه می شوند. در این مقاله به 5 تفاوت چای سبز و چای زرد اشاره خواهیم کرد.

1- پردازش پس از برداشت

چای سبز

برگ های تازه چای سبز پس از برداشت، به صورت دستی (زیر نور آفتاب) و یا با استفاده از ماشین آلات صنعتی خشک می شوند تا ازعمل تخمیر جلوگیری شود. سپس برگ های چای سبز را بر روی حرارت ملایم و کم جهت خشک شدن کامل قرار می دهند.

چای زرد

چای زرد، مشابه چای سبز، چیده و برداشت می شوند. تفاوت اصلی اینجاست که برگ های چای به صورت کامل در بستر رطوبت قرار می گیرند و به صورت طبیعی اکسیده می شوند. سپس به آن حرارت داده و آن را خشک می کنند. این فرآیند پردازش باعث تولید نوعی چای زرد رنگ می شود که آن را چای زرد می شناسیم.

2- رنگ و طعم

چای سبز

رنگی سبز و شفاف که معمولا طعم تازگی و گیاهی دارد. برگ های چای سبز به دلیل اکسیدشدن کمتر نسبت به چای زرد، رنگ سبز پررنگی دارند. این نوع چای حاوی پلی فنل ها و فلاونوئیدها است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی شناخته می شود و می تواند برای سلامتی انسان بسیار مفید و موثر باشد.

چای زرد

رنگی زرد تیره تا زرد طلایی دارد و طعم آن معمولا مایل به شیرین است. چای زرد نیز حاوی آنتی اکسیدان های مفید مانند فلاونوئید ها است. اما با توجه به فرآیند پردازش خاص و منحصربه فرد خود، آنتی اکسیدان های کمیاب دیگری مانند تئانین و کاروتنوئیدها در آن پدید می آید که خواص آنتی اکسیدانی بیشتری به همراه خواهد داشت.

برای خرید چای زرد لمس کنید.

3- طرز تهیه چای سبز و چای زرد

از دیگر تفاوت چای سبز و چای زرد، نوع دم آوری، طرز تهیه و نحوه نگهداری آن است.

چای سبز

برای دم آوری برگ چای سبز خشک، معمولا از آب با درجه حرارت پایین 70 الی 80 درجه سانتی گراد استفاده می شود و زمان دم آوری کوتاه است. زمان دم آوری معمولا 1 الی 2 دقیقه خواهد بود. چای سبز در پک با باکس های محکم نگهداری می شوند تا طعم و خواص آن حفظ شود.

برای خرید انواع چای سبز لمس کنید.

 

 

چای زرد

دم آوری چای زرد به حرارت 60 الی 70 درجه سانتی گراد نیاز خواهد داشت. زمان دم آوری چای زرد می تواند بین 3 الی 5 دقیقه طول بکشد.

برگ های چای زرد به دلیل پردازش متفاوت و خاص خود، به صورت خاصی نگهداری می شوند. این نوع نگهداری به چای زرد اجازه می دهد تا به آرامی تحت تاثیر عوامل زیستی و شیمیایی قرار بگیرد تا عناصر خاصی مانند تئانین و کاروتنوئیدها در آن شکل بگیرد.

طرز تهیه چای سبز و چای زرد

4- سطح کافئین

چای سبز و چای زرد، هر دو حاوی مقدار کمی کافئین هستند. معمولا چای سبز سطح کافئین کمتری نسبت به سایر انواع چای دارد اما می توان گفت میزان کافئین چای سبز و زرد به طور معمول مشابه است.

5- مصرف و مقصد

چای سبز

چای سبز به عنوان یک نوشیدنی گرم و سرد مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف آن در کشور های مختلف رایج است و به عنوان یک نوشیدنی سالم و مفید شناخته می شود.

چای زرد

چای زرد بیشتر به عنوان یک چای خاص با طعم و رنگ خاص توصیف می شود. این نوع چای به دلیل پروسه متفاوت و طولانی خود به صورت محدود و با قیمت بیشتری عرضه می شود که بیشتر در مراسمات خاص استفاده می شود.

کلام آخر

از اصلی ترین تفاوت های بین چای زرد و چای سبز، می توان به نوع پردازش، رنگ و طعم، خواص آنتی اکسیدانی، طرز تهیه و نحوه دم آوری و سطح کافئین اشاره کرد. با این وجود می توان گفت هر دو نوع چای ارزش غذایی خود را دارند و انتخاب هرکدام بستگی به سلیقه و ذائقه شما خواهد داشت.

ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.