10 پت چای چینی و معنای آن ها

12 شهریور 1402 زمان برای مطالعه: 5 دقیقه 1 دیدگاه مقالات

پت چای چینی و معنای آن ها چیست؟

پت چای یک نوع ظرف سفالی با فرهنگی غنی 700 ساله است که اولین بار در چین استفاده شد. تی پت یا پت چای یک نوع اسباب بازی چینی است که به اشکال مختلف ساخته می شود و دارای معانی فرهنگی، تاریخی و هنری هستند. شکل ظاهری هر پت چای معنای خاصی دارد که با الهام از اشخاص، افسانه ها، حیوانات، عناصر طبیعت و … طراحی شده اند. در فرهنگ چینی، پت چای را نماد خوشبختی، ثروت، سلامت و دوستی می دانند. در این مقاله به انواع پت چای چینی و معنای آن ها خواهیم پرداخت.

طرز استفاده از پت چای

قبل از طرز استفاده از پت چای بهتر است به فرهنگ استفاده از آن اشاره کنیم. در فرهنگ باستانی چین، بر این باور بودند تا افراد با دوستان خود مراسم چای را برگزار کنند. از این رو، اکثر مراسمات به صورت دوستانه و یا چند نفره برگزاری می شد. قرار گیری پت چای در سینی سرو، نشان دهنده خوش شانسی برای تمامی افراد در مراسم بوده است. از تی پت ها به عنوان سرگرمی مهمانان و تزئین سینی چای نیز استفاده می شود.

برخی از چای ها مانند پوئر، چندسال قدمت دارند. از این رو، به نشانه احترام و دوستی با تی پت و ملایم تر شدن چای، اولین فنجان را بر روی تی پت می ریزند و سپس برای افراد سرو می کنند. در نهایت بعد از اتمام مراسم چای نوشی، مقداری چای بر روی تی پت می ریزند. سپس با استفاده از یک برس چای عصاره چای را روی پت پخش می کنند تا به جذب عصاره چای به طور یکنواخت روی پت کمک کند. تی پت به مرور زمان عطر و آرومای چای را جذب خود می کند و به اتاق چای پس می دهد. در چین، مردم گاهی اوقات یک پت چای را انتخاب می کنند که با علامت زودیاک چینی آنها یکی است. به عنوان مثال، اگر در سال خوک متولد شده اند، یک پت چای خوک انتخاب می کنند.

بیشتر بخوانید : 8 خاصیت جادویی چای پوئر چیست؟

جنس پت چای

پت های چای فرهنگ غنی دارند که در زمان گذشته با جنس خاک رس سرخ و سبز ساخته می شدند. امروزه پت چای از جنس خاک رس، سرامیک، رزین و … عرضه می شود. برای تاریخچه و جزئیات بیشتر می توانید به مقاله زیر مراجعه کنید.

پت چای چینی و معنای آن ها

معنای پت چای با توجه به شکل، جنس و رنگ متفاوت است و می تواند معانی مختلفی را در بر داشته باشد. در ادامه به برخی از پت چای های معروف و معنای آن ها خواهیم پرداخت.

1- پت چای وزغ طلایی (قورباقه خوش شانس)

در فرهنگ چینی، بر این باورند که پت چای قورباقه سه پا با دهانی باز و سکه های طلایی، نماد خوشبختی، ثروت و فراوانی است و سکه های طلایی آن ثروت را نگه می دارد. این پت چای را معمولا در راستای شمال به سمت شرق قرار می دهند تا برکت را جذب کند.

2- پت چای شیر اژدها

یکی از محبوب ترین پت چای ها، پت شیر اژدها است که بدن مجسمه از شیر و سر آن شبیه به سر اژدها است. این پت چای نمادی از قدرت، حکومت و شجاعت است. بر اساس برخی باورها، پت شیر اژدها با صدای بلند غرش شیر، شر را دور و آرزوها را ممکن می سازد. جهت قرار گیری این پت چای به سمت شمال است تا کسب و تجارت را تقویت کند.

3- پت چای بودا

از دیگر پت چای های محبوب، پت بودا است که به حالت لبخند زده است. این پت چای نمادی از سلامتی، برکت، خوشحالی، بخشش و صلح است. بر اساس باور برخی چینی ها، لبخند بودا سبب محبت و مهربانی بین افراد می شود. از طرفی شکم بزرگ بودا سبب فراوانی و سیری می شود. پت بودا را در جهت شرق قرار می دهند.

4- پت چای میمون

پت چای میمون به شکل میمون است که با حالت های متفاوت ساخته می شود. شکل صورت تی پت میمون معمولا شاد و خوشحال است که نماد شیرین زبانی، سرگرمی، هوش و مهارت است. بر اساس باورها، تی پت میمون می تواند باعث افزایش دوستان و محبوبیت شود. قرار گیری پت میمون در راستای شمال غربی است.

5- پت چای لاکپشت

شکل ظاهری این تی پت، همانند لاکپشت با سر کج است. پت چای لاکپشت نمادی از استقامت و صبر به همراه حکمت است. بر اساس باورها، پت چای لاکپشت می تواند از افراد در برابر مشکلات محافظت کند و با سر کج خود فروتنی و حکمت بیاموزد.

6- پت چای ماهی

این پت چای به شکل ظاهری ماهی با زیرشکم زبر است. این پت چای نمادی از فعالیت در راستای آزادی و کسب ثروت است. بر اساس باور برخی چینی ها، زبری زیر شکم ماهی می تواند با جریان مخالف زندگی مبارزه و به سمت جلو شنا کند.

7- پت قو حرارتی

پت قو سمبل عشق پایدار است. همچنسن نماد مهربانی، صلح، وفاداری و شجاعت می باشد. پت قو حرارتی است . به این معنا که وقتی روی آن عصاره چای خود را بریزید، تغییر رنگ می دهد و به یک قو سفید تبدیل می شود. و وقتی کمی سرد شد، مجددا به رنگ اولیه خود برمی گردد.

8- پت جنگجو

پت جنگجو نماد ایمان، قدرت و شجاعت است. همچنین سمبل افتخار ، آزادی و عدالت نیز است.

9- پت چای فیل

این پت چای به شکل فیل که خرطوم آن به سمت بالا قرار گرفته است. پت چای فیل نمادی از قدرت، صبر و حکمت، حفاظت و محبت است. بر اساس برخی از باورهای چینی، خرطوم بالا فیل باعث جذب شانس می شود و با بدن بزرگ و قوی خود، از خانواده و دوستان محافظت می کند. پت چای فیل را معمولا در راستای جنوب غربی قرار می دهند تا عشق و همبستگی را افزایش دهد.

10- پت چای خوک

شکل ظاهری این پت چای مشابه با خوک با گوش های بزرگ است. پت خوک نمادی از شادابی و فروتنی است. چینی ها بر اساس افسانه ها معتقد هستند که گوش های بزرگ خوک می تواند به صدای درون آن ها گوش کند.

11- پت چای ببر

شکل ظاهری تی پت ببر به شکل ببر با الگوهای زیبا و خاص است. پت چای ببر نمادی از قدرت و اعتماد به نفس، شکوه و قدرت است. بر اساس باورهای چینی، ببر با الگوهای خاص قرار گرفته بر روی پوست خود می تواند از موانع بگذرد و هر چالشی را به خوبی پشت سر بگذارد. این پت چای را در در جهت شمال شرقی قرار می دهند تا شهامت و قدرت را در افراد افزایش دهد.

12- پت چای خفاش

این پت چای به شکل خفاش با بال های باز تاخورده است. پت چای خفاش نمادی از شادی و افزایش طول عمر به همراه فراوانی است. این پت چای را در جهت جنوب شرقی مراسمات چای نوشی قرار می دهند تا خوشبختی را جذب کند.

 

در صورتی که به نوشیدن چای علاقه دارید، مقاله زیر برای شما مفید خواهد بود.

طبع چای سرد است یا گرم ؟ معرفی 13 طبع چای مختلف

سخن پایانی

پت چای چینی یک هنر زیبا از دل سنت و فرهنگ چینی سرچشمه می گیرد که نشان دهنده فرهنگ غنی است. تی پت ها با اشکال متفاوت و جذاب خود، معانی عمیق و مثبت را منتقل می کنند که می توانند لذت چای نوشی را در مراسمات افزایش دهند. پت چای ها نه تنها ظروف ساده بلکه آثار هنری است که باعث افتخار و احترام هر فرد چینی به فرد دیگر است. در این مقاله سعی بر معرفی انواع پت چای چینی و معنای آن ها شد. امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید.

ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.