معرفی 3 نوع از محبوب ترین انواع جینسینگ

2 تیر 1403 زمان برای مطالعه: 5 دقیقه 0 دیدگاه مقالات

جینسینگ گیاهی محبوب، که از دیرباز در طب سنتی چین مورد استفاده قرار گرفته و اکنون در اکثر کشور ها طرفداران خاص خودش را دارد. این گیاه دارای ریشه ی کوتاه و رشد کندی بوده و دارای انواع مختلفی از لحاظ زمان برداشت و منطقه کاشت می باشد. در ادامه انواع جینسینگ از لحاظ زمان برداشت را می خوانیم:

  1. جینسینگ تازه

برداشت قبل از 4 سال

  1. جینسینگ سفید

برداشت 4 تا 6 سال

  1. جینسینگ قرمز

بیشتر از 6 سال

همچنین جینسینگ از لحاظ موقعیت جغرافیایی نیز دارای انواع مختلفی است.

انواع جینسینگ از لحاظ موقعیت جغرافیایی

انواع جینسینگ از لحاظ موقعیت جغرافیایی

جینسینگ آسیایی

جینسینگ آسیایی، از مرغوب ترین و با قدمت ترین انواع جینسینگ بوده که مربوط به کشور چین می باشد و در طب سنتی برای درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفته است.

برخی از خواص جینسینگ آسیایی

جینسینگ آمریکایی

یکی دیگر از انواع جینسینگ، جینسینگ آمریکایی می باشد. این نوع جینسینگ در سراسر مناطق آمریکای شمالی رشد کرده و نسبت به جینسینگ آسیایی خواص خفیف تری دارد، اما این امر چیزی از ارزش آن کم نکرده و همچنان قادر است برای بیماری های بسیاری مفید باشد.

برخی از خواص جینسینگ آمریکایی

تفاوت جینسینگ آمریکایی و آسیایی

این دو نوع از جینسینگ دارای تفاوت های متعددی هستند اما یکی از مهمترین تفاوت بین آن ها این است که جینسینگ آمریکایی دارای خاصیت آرامبخش بوده در صورتی که جینسینگ آسیایی به شدت انرژی زاست.

جینسینگ سیبری

یکی دیگر از انواع جینسینگ را جینسینگ سیبری می نامند، این جینسینگ قابل رشد در روسیه و برخی از مناطق آسیایی دیگر است که بعضا با نام گیاه سیبریایی اژدها نیز شناخته می شود.

برخی از خواص جینسینگ سیبری

جینسینگ هندی

از دیگر انواع جینسینگ، جینسینگ هندی بوده که آشواگاندا نیز نامیده می شود. این نوع با خاصیت افزایش طول عمر در میان مردم شهرت دارد و می توان گفت مشابه ترین خواص را مابین جینسینگ ها به جینسینگ چینی دارد.

برخی از خواص جینسینگ هندی

جینسینگ برزیلی

ریشه سوما یا جینسینگ برزیلی، در جنگل های بارانی برزیل رشد کرده و به زبان پرتغالی به آن “همه چیز می گویند” زیرا اعتقاد دارند این گیاه برای همه چیز خوب است.

برخی از خواص جینسینگ برزیلی

جینسینگ برای چی خوبه؟

جینسینگ برای چی خوبه؟

این گیاه  شگفت انگیز دارای خواص متعددی می باشد که در ادامه چند مورد آن را میخوانید:

جینسینگ برای زنان

علاوه بر موارد ذکر شده جینسینگ دارای اثر بخشی در حوزه های مختلف بر روی بانوان می باشد. در ادامه خواص جینسینگ برای خانم ها را می خوانیم:

افزایش میل جنسی

جینسینگ با افزایش ترشح هورمون استروژن، سبب افزایش میل جنسی خانم ها می شود.

بهبود علائم یائسگی

خانم هایی که به سن یائسگی رسیده اند دارای علائمی چون گر گرفتگی، استرس و اضطراب، نوسانات خلقی، کاهش میل جنسی و… خواهند شد. استفاه منظم و به اندازه از انواع جینسینگ سبب بهبود بخشی به این علائم می شود.

کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه

آنتی اکسیدان های موجود در جینسینگ سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان سینه در خانم ها خواهد شد.

جینسیینگ در پریودی

جینسینگ با خاصیت ضد التهابی و آرامبخشی که دارد سبب کاهش درد در دوران قائدگی شده و باعث بهبود خلق و خو نیز می شود.

تنظیم قائدگی

این گیاه ارزشمند قادر است با تنظیم عملکرد تخمدان ها سبب تنظیم عادت ماهانه شود.

جینسینگ برای مردان

افزایش میل جنسی آقایان

انواع جینسینگ به دو علت سبب افزایش میل جنسی در مردان خواهد شد:

یکی از علت های میل جنسی کم در اقایان عدم توان بدنی می باشد،  جینسینگ با افزایش انرژی و توان بدنی سبب افزایش میل جنسی خواهد شد.

این گیاه قادر است با افزایش ترشح هورمون تستسترون، میل جنسی را در آقایان افزایش دهد.

انواع جینسینگ برای دسته ای از آقایان که به علت عدم کیفیت اسپرم، با کاهش توان باروری مواجه هستند انتخابی مناسب است.

گیاه جینسینگ با آزاد کردن اکسیدنیتریک سلول های درون رگی که منجر به انقباض عروق خونی در بافت تناسلی مردان می شود، اختلالات نعوظ در آقایان را درمان می کند.

جینسینگ برای مو

جینسینگ با ترکیباتی که دارد سبب افزایش رشد مو و مبارزه با ریزش مو خواهد شد. همچنین با خاصیت آرامبخش خود سبب کاهش ریزش مو ناشی از استرس می شود.

ترکیبات موثر برای سلامت مو در جینسینگ:

همان طور که در موارد بالا نیز ذکر شد جینسینگ علاوه بر انواع متعددی که دارد، دارای خواص بیشماری نیز می باشد. برای اطلاع از خواص بیشتر انواع جینسینگ می توانید مجله زیر را مطالعه کنید:

8 خواص جینسینگ برای سلامتی که نمی دانستید!

روش استفاده از جینسینگ

روش های متفاوتی برای استفاده از انواع جینسینگ وجود دارد. برای آشنایی با این روش ها و انتخاب بهترین روش مصرف جینسینگ همراه ما باشید.

جویدن ریشه جینسینگ

یکی از راه های استفاده جینسینگ جویدن آن است. بهتر است جینسینگ و ریشه آن را به طور کامل جویده تا از تمامی خواص آن بهره مند شوید. برای این روش باید از جینسینگ تازه استفاده کنید.

آسیاب کردن ریشه جینسینگ

از دیگر روش های استفاده از جینسینگ پودر کردن آن است، برای این کار کافیست ریشه جینسینگ خشک را با استفاده از آسیاب پودر کرده، سپس آن را همراه عسل، شربت یا آبمیوه مورد نظر میل کنید.

دمنوش جینسینگ

همان طور که خواندید برای جویدن ریشه نیاز به جینسینگ تازه و برای آسیاب کردن آن نیاز به جینسینگ خشک داریم. اما برای دم کردن جینسینگ نیازمند تکه های کوچکی از انواع جینسینگ هستیم.

حدودا 2 گرم از جینسینگ را درون قوری یا فرنچ پرس بریزید، یک لیوان آب جوش به آن اضافه کنید و به مدت 5 دقیقه فرصت دهید تا دم بکشد.

جینسینگ با عسل

یکی از بهترین راه های استفاده از جینسینگ همراه با عسل است. جینسینگ خود به تنهایی دارای خواص بسیار زیادی می باشد اما استفاده آن همراه با عسل ارگانیک قادر است ارزش غذایی اش را چندین برابر افزایش دهد و عمل هضم و جذب آن را کامل تر کند.

جینسینگ با قهوه

می توان برای افزایش خاصیت انرژی زایی قهوه و جینسینگ هر دوی این محصولات را باهم استفاده کنید. حتی برخی از افراد انواع جینسینگ را با چای نیز استفاده می کنند، بدین منظور کافیست جینسینگ را طبق سلیقه همراه با چای یا قهوه دم کنید.

جینسینگ باعث چاقی می شود؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده که جینسینگ باعث چاقی می شود یا لاغری؟ چرا در تبلیغات متعدد جینسینگ را داروی موثر برای چاقی و لاغری می بینیم؟

در واقع اکثر این تبلیغات دروغ هستند و اگر بخواهیم شمارا با وقعیت روبرو کنیم باید بگوییم هیچ کدام از انواع جینسینگ نه تنها سبب چاقی نمی شوند بلکه ممکن است سبب لاغری شوند! جینسینگ سبب افزایش انرژی و افزایش سوخت و ساز بدن خواهد شد، حال اگر در کنار آن رژیم غذایی کاهش وزن و برنامه ورزشی متناسب کاهش وزن داشته باشید سرعت لاغری شمارا افزایش می دهد. اما اگر در کنار آن رژیم افزایش وزن و پروتئین و برنامه ورزشی حجم دهی داشته باشید قادر است عمل افزایش سایز و وزن شما را تسریع بخشد.

کدام جینسینگ بهتر است؟

در ابتدای مقاله به معرفی انواع جینسینگ از لحاظ کاشت و برداشت و خواص منحصر به فرد هر کدام پرداختیم، بهتر است با توجه به نیاز خود بهترین نوع جینسینگ را انتخاب و از فروشگاهی معتبر تهیه کنید.

منابع مقاله

healthline

rochester

webmd

 

ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.